Jak oduczyć szczekania?


Szczekania całkowicie nie da się oduczyć. Szczekanie to mowa naszego czworonoga, więc oduczenie szczekania to tak jak dla nas oduczenie mówienia. Jednak powinniśmy nauczyć psa kiedy wolno szczekać, a kiedy nie, tak jak uczymy nasze dzieci odpowiedniego zachowania np. w kościele. Musimy zatem wprowadzić naszemu psu do umysłu odrobinę kultury.

Szczekanie czy ujadanie psa można ograniczyć. Najlepiej jest ograniczyć ujadanie czy wycie w momentach kiedy to pies tak naprawdę nie ma powodu do głośnego zachowania. Najczęściej psy zachowują się donośnie, gdy zostają same. Tak wyrażają smutek, gdy zostają same w domu. I właśnie tego należy psa oduczyć, że nie wolno zachowywać się głośno podczas naszej nieobecności, gdyż wiąże się to ze skargami sąsiadów a nawet mandatami.

Pomóc w tej sprawie może obroża antyszczekowa, która sama identyfikuje szczekanie psa i reaguje na nie. Najczęściej obroże antyszczekowe identyfikują szczekanie psa poprzez wbudowany czujnik wibracji krtani. Jeżeli chodzi o samą korekcję zachowania to istnieją 3 metody: zapachowa, ultradźwiękowa i impuls korekcyjny.


Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola oznaczono gwiazdką *

*
*