Działanie elektrycznego pastucha

Często zdarza się, że nasz pies musi przebywać wyłącznie na danym obszarze, ponieważ tylko tam jest bezpieczny bądź najprościej w świecie demoluje nasz ogród, w którego pielęgnacje wkładamy masę wysiłku. Bardzo często właściciele takich psów starają się dany obszar ogrodzić lub zrobić coś, żeby pies przez to nie przeszedł. Oczywiście metody takie jak ogradzanie załóżmy hektara powierzchni nie są tanie, a po za tym nie zawsze daje oczekiwany skutek. Ileż przecież można rozkładać siatkę, którą pies i tak po kilku dniach znów podkopie lub rozplącze chcąc uciec z posesji. Wiele psów również uwielbia nieoczekiwane wycieczki i przeskakuje przez ogrodzenie co oczywiście można zakończyć i to bezpowrotnie. W tych kilku przypadkach najlepszym i najbardziej skutecznym rozwiązaniem może okazać się system niewidzialnego ogrodzenia, który pomoże nauczyć psa gdzie jest jego miejsce i nie pozbawiając go nadmiernie swobody pozwoli cieszyć się psem, który nie ucieka i nie niszczy ogrodu.

W zestawach jest zawsze tzw. centralka, przewód oraz elektroniczna obroża dla psa. Teren jaki chcemy wyznaczyć psu do poruszania się ogradzamy specjalnym przewodem, a psu zakładamy obrożę elektroniczną. Po zbliżeniu się psa z daną obrożą do tegoż przewodu obroża wywołuje najpierw ostrzegawczy sygnał dźwiękowy, jeżeli pies jeszcze bardziej zbliży się do przewodu wtedy obroża skoryguje jego zachowanie impulsem elektrostatycznym, który napina psu mięśnie. W tego typu urządzeniach można również ustawić odległość na jaką pies może podejść do przewodu, co ułatwia tresurę psa. Pamiętać trzeba również o tym, iż rozkładając przewód po posesji należy zrobić pętle (obieg zamknięty), aby wszystko działało prawidłowo.

Jak szybko zadziała taki elektryczny pastuch dla psa ?

Producenci podają, że po instalacji systemu wystarczy tydzień lub dwa tygodnie szkolenia, przy czym tresura psa do pracy w takim systemie nie przekracza 20 minut dziennie. To naprawdę niewiele. Biorąc pod uwagę jakie niebezpieczeństwa czyhają na psa poza działką czy ile szkód potrafi on wypracować w ogrodzie naprawdę warto przyjrzeć się bliżej tym rozwiązaniom.

Takowe ogrodzenie można rozbudowywać nawet do kilkuset metrów w związku z czym zabezpieczyć można naprawdę duży teren. Aby zapewnić bezpieczeństwo psa w tego rodzaju elektronicznym kojcu warto wybrać model z certyfikatem ECMA, którym dysponują takie marki jak PetSafe, Innotek, Dogtra czy Num’axes. Jeden z najtańszych markowych markowych modeli to Innotek HF-25WE który wygląda tak:

Na naszym rynku pojawiły się również podobne systemy przeznaczone dla kotów, które oferuje jak na razie tylko marka PetSafe. W danym zestawie obroża elektroniczna jest bardzo mała i lekka oraz ma parametry przystosowane właśnie dla kotów. Działanie elektrycznego pastucha dla kota (na przykład ogrodzenie dla kota PetSafe Cat Frence) jest dokładnie takie samo jak w przypadku tego dla psów przy czym ważne jest aby stosować mniejsze i delikatniejsze obroże elektryczne dla kotów, gdyż te projektowane dla psów mogą być dla kota zbyt ciężkie i zbyt silnie na niego działać. Po pewnym czasie każdy pies lub kot zrozumie gdzie ma się zbliżać, a gdzie nie. Metoda ta jest bardzo skuteczna i powszechnie używana przez wielu ludzi, którzy posiadają psy w swoich ogrodach. Przed zakupem takiego systemu najlepiej jest poradzić się sprzedawcy, który pomoże dobrać odpowiedni system dla danej rasy, wagi oraz temperamentu psa – tu polecamy sklepy oferujące różne marki pastuchów, których obsługa pomoże wybrać właściwy model dla danego psa lub kota z szerokiej oferty tego typu elektronicznych ogrodzeń. Polecamy takie sklepy jak tresura-psa.pl czy easypet.pl gdzie oferta jest na tyle duża, że dostępność większości pastuchów jest od ręki i można wybrać sprzęt najlepiej dopasowany do własnych potrzeb.


Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola oznaczono gwiazdką *

*
*